Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Walt Disney - Polska Strefa!

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 1,803
-> Najnowszy użytkownik: ifutiqy

Zareklamuj nas

Nasz button:Jeżeli masz problem ze wstawieniem ich na swoją stronę/bloga,
napisz do administratora (Gametrt9) prywatna wiadomość.

Nawigacja

Po Chicago szlakiem Walta Disneya

Twórca animacji rysunkowej i globalnego imperium rozrywkowego Walt Disney był związany z Chicago. To tu znajduje się jego rodzinny dom, także tu m.in. kształtowały się jego zainteresowania, umiejętności i talent. Sylwetka Walta Disneya powinna zostać utrwalona nie tylko na kartach historii Chicago, ale też we współczesnej materialnej rzeczywistości. Czy doczekamy się miejsc pamięci wizjonera?

Starania o muzeum

Dom w chicagowskiej północno-zachodniej dzielnicy, w którym urodził się Walt Disney i wychowywał do czwartego roku życia może wkrótce zostać przekształcony w muzeum. O takich planach poinformowało na początku grudnia − w 107. rocznicę urodzin Disneya − małżeństwo z Kalifornii, które kupiło budynek. Para chce zgromadzić pół miliona dolarów na renowację i wyposażenie domu wybudowanego przez ojca artysty.

Dwupiętrowy drewniany dom pod adresem 2156 North Tripp Avenue, niedaleko skrzyżowania ulic Fullerton i Pulaski, kupili Brent Young i Dina Benadon. Małżeństwo już podjęło starania, aby miejsce uzyskało status zabytku i stało się nie tylko muzeum, ale ośrodkiem edukacji, umożliwiającym dzieciom i młodzieży ekspresję artystyczną oraz wykazanie się kreatywnością. Uruchomienie muzeum w latynoskiej dzielnicy Hermosa popiera tutejszy radny Rey Colon (35. okręg miejski), który z realizacją projektu wiąże nadzieje na ekonomiczne ożywienie rejonu – podupadłego gospodarczo.

Budynek z historią

Dom jest nie tylko pamiątką po Disneyu i jego rodzinie, ale jest też świadkiem ważnego okresu w dziejach Chicago. Ojciec przyszłego artysty Elias Disney (pochodzenia irlandzko-kanadyjskiego), cieśla i budowniczy mający też wiele innych talentów, przeprowadził się z rodziną z Florydy do Chicago, by pracować przy powstającej wystawie światowej (World’s Columbian Exposition). Historycy spekulują, że opowieści ojca o gigantycznej ekspozycji, którą w 1893 roku odwiedziło 26 mln osób, pobudziły dziecięcą wyobraźnię przyszłego twórcy imperium rozrywkowego.

W 1891 r. Elias Disney nabył parcelę (25 na 125 stóp) w rozbudowującej się szybko części Chicago pod adresem 1249 Tripp Avenue, którą przechrzczono w 1909 r. na North Tripp Avenue. Na zakupionym gruncie Elias Disney własnymi rękami zbudował prostopadłościenny, drewniany dom. Właśnie w nim, w sypialni na drugim piętrze 5 grudnia 1901 r. Flora Call Disney (o niemiecko- angielskich korzeniach) urodziła czwartego syna − Waltera Eliasa Disneya, a dwa lata później jego siostrę Ruth.

Przyszły twórca filmowej animacji rysunkowej został ochrzczony w pobliskim St. Paul Congregational Church. (Dziś jest to ewangelikańska świątynia − Iglesia Evangelica Bautista Betania, czyli Bethany Evangelical Baptist Church). Kościół wzniesiony w 1900 r. jest też dziełem Eliasa Disneya. Pastorem kongregacji był Walter Parr, przyjaciel Eliasa. Pierwsze imię otrzymał chłopiec po pastorze, a drugie po ojcu.

Wpływ Środkowego Zachodu

Gdy Walt Disney miał cztery lata, rodzina przeprowadziła się do Marceline w Missouri i zamieszkała na farmie. W tym okresie Walt rysował pod kierunkiem jednego z sąsiadów. Fascynowały go także pociągi, które przejeżdżały w pobliżu gospodarstwa.

Po pięciu latach rodzina sprzedała posiadłość i ponownie przeprowadziła się – tym razem do Kansas City, gdzie Walt i Ruth uczęszczali do szkoły podstawowej. W szkole Walt przyjaźnił się z chłopcem, którego rodzice interesowali się wodewilem, teatrem i kinem. W ich domu spędzał więcej czasu niż we własnym. W soboty uczył się rysunku w Kansas Art Institute. Walt i Ruth byli też stałymi bywalcami wesołego miasteczka Electric Park, które wywarło duży wpływ na jego przedsięwzięcia rozrywkowe w późniejszych etapach życia.

Lata młodzieńcze w Chicago

W 1917 r. rodzina Disneyów powróciła do Chicago po tym, jak Elias wykupił udziały w O-Zell Company, fabryce na południu miasta produkującej soki i galaretki owocowe (dziś nie ma już po niej śladu). Rodzina − w składzie Elias, Flora, Walt i Ruth − zamieszkała wówczas pod adresem 1523 West Ogden Avenue (na miejscu tego budynku stoi dziś już inny).

Latem Walt sprzedawał cukierki przy torach kolejowych, a jesienią rozpoczął naukę w pierwej klasie liceum McKinley High School przy 2040 West Adams Street (obecnie gmach mieści trzy prywatne szkoły podstawowe). Równocześnie Disney uczęszczał na wieczorowe kursy rysunku w Chicago Academy of Fine Arts przy 81 East Monroe Street i pracował w gazetce szkolnej jako karykaturzysta, tworząc głównie satyrę polityczną nawiązującą do I wojny światowej.

Wczesne pożegnanie ze szkołą

W wieku 16 lat rzucił szkołę. Próbował zaciągnąć się do wojska, ale nie został przyjęty, wstąpił więc do oddziału Czerwonego Krzyża, z którym pojechał do Francji. Tam przez rok, do zawieszenia broni, był szoferem ambulansu. Po zakończeniu wojny nie chciał pracować w Chicago − u ojca w fabryce soków i galaretek.

Początki kariery

W 1919 r. wyjechał do Kansas City, by rozpocząć karierę rysownika satyrycznego i komiksowego. Jednak odmawiano mu zatrudnienia. Pracę w studio reklamowym pomógł mu znaleźć brat Roy, urzędnik bankowy. Wraz ze wspólnikiem Walt uruchomił własną pracownię reklamową, ale biznes został szybko zamknięty. Punktem zwrotnym w karierze było podjęcie pracy w Kansas City Film Ad Company, gdzie najpierw realizował reklamy techniką animacji wycinanej. Postanowił ją jednak udoskonalić. Przy pomocy pożyczonej kamery przeprowadzał w domu eksperymenty animacyjne, w rezultacie których powstały jego pierwsze popularne filmy animowane. Po wstępnych sukcesach wraz z partnerami biznesowymi otworzył w Kansas City własną wytwórnię filmów animowanych, która niestety zbankrutowała z powodu złego zarządzania finansami.

Na drodze do wielkiego sukcesu

Po niepowodzeniach w Kansas City zdecydował się poszukać szczęścia w stolicy amerykańskiej kinematografii, w Hollywood w Kalifornii. Tam z bratem Royem założyli własną wytwórnię Disney Brothers’ Studio. Powodzenie wśród widzów zdobyła seria rysunkowa „Alice Comedies” wykreowana w oparciu o klasyk literatury dziecięcej „Alicja w Krainie Czarów”. Potem kolejno rodziły się następne disneyowskie bajki. Złoty okres twórczości przypada na lata 30., kiedy to powstały takie postaci jak Myszka Miki, Kaczor Donald, Goofy i Pies Pluto.

Rozkwit talentu

W Hollywood talent Walta Disneya rozwinął się w kilku kierunkach. Był nie tylko rysownikiem i twórcą animacji rysunkowej, ale też scenarzystą, reżyserem, producentem filmowym, aktorem użyczającym głosu bohaterom kreskówek, a także przedsiębiorcą i wizjonerem. Cztery razy zdobył honorowe Oscary. 59 razy był nominowany do Oscara, z czego nagrodę wygrał 22 razy – najwięcej w historii tego wyróżnienia. Jego imię noszą gigantyczne wesołe miasteczka w Stanach Zjednoczonych, Tokio, Paryżu i Hongkongu.

Walt Disney zmarł 15 grudnia 1966 r. w Kalifornii na raka płuc, spowodowanego paleniem tytoniu. Pozostawił żonę Lillian i dwie córki − Diane (biologiczną) i Sharon (przybraną). W oficjalnych doniesieniach poinformowano, że zwłoki Disneya zostały skremowane. Jego córki zdementowały pogłoski, że ciało zostało zamrożone i w stanie hibernacji czeka na odmrożenie w czasach, gdy rak będzie uleczalny. Niedawno, bo 19 listopada 2013 r. zmarła biologiczna córka Disneya Diane. Druga z córek Sharon zmarła na raka w 1993 r., zaś żona Lillian w 1997. Obydwie córki, ich rodziny i wdowa po Walcie Disneyu kontynuowały jego dzieło, rozwijając i umacniając wielomiliardowe imperium rozrywkowe jego imienia.

Opracowała Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Źródło: dziennikzwiazkowy.com

Komentarze

475 #1 pjoterro
dnia 07.07.2017
475 #2 pjoterro
dnia 07.07.2017
475 #3 pjoterro
dnia 07.07.2017
478 #4 markoter
dnia 08.07.2017
1776 #5 fubaaro
dnia 01.10.2018
wierzbownica drobnokwiatowa opinie po kilku tygodniach kuracji http://leki-detoks.pl/wierzbownica-drobnokwiatowa-opinie-po-kilku-tygodniach-kuracji/
GDM Organik #6 GDM Organik
dnia 15.11.2018
The world of pupuk GDM Organik does have a lot of significant Pupuk Organik Cair GDM one of which is to improve and stabili Indonesia's fertilizer. There are a lot of steps from the government in realizing self-sufficiency in Indonesia, but the main problem in a go organik GDM in finding certain techniques in food improvement. Pupuk Organik GDM and breeders are mostly during the planting and harvest seasons, for example dragon fruit farmers who focus on dragon fruitan Suplemen POC GDM are of course paying attention to certain steps towards how to plant dragon fruit.

POC GDM Pertanian which is certainly needed in the process of planting with the right steps to produce the appropriate dragon fruit or quality results. Besides that, the use of POC GDM Peternakan is very much needed in the treatment of dragon fruit, so the results will have different quality and weight when harvesting dragon fruit. In addition, in the world of animal husbandry, some types of animals are bred like lovebird. For bird lovers, providing the best care as well as lovebird which is classified as a type of bird that has its own value. Also need to know how to lovebird livestock effectively, use organic supplements for effective and POC GDM Perkebunan.
Likewise with laying hens farms, of course laying hens are one of
the most widely cultivated commodities

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.09
66,823 unikalne wizyty