Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Walt Disney - Polska Strefa!

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 1,876
-> Najnowszy użytkownik: klearskyn31

Zareklamuj nas

Nasz button:Jeżeli masz problem ze wstawieniem ich na swoją stronę/bloga,
napisz do administratora (Gametrt9) prywatna wiadomość.

Nawigacja

Mroczna twarz Walta Disneya. Meryl Streep oskarżyła go o seksizm i antysemityzm. Jaka jest prawda o znanym rysowniku?

Meryl Streep stwierdziła, że Walt Disney był seksistą, a do tego wspierał antysemickie lobby i sam był antysemitą. Jej słowa wywołały burzę w mediach. A to i tak nie wszystko, bo pod adresem Disneya padały też zarzuty o rasizm. Czy faktycznie legendarny twórca bajek, na których wychowały się pokolenia, miał aż tak mroczny charakter?

– Disney, który przyniósł wiele radości miliardom ludzi, był prawdopodobnie rasistą. Stworzył i wspierał antysemickie lobby w przemyśle filmowym. I niewątpliwie był seksistą – stwierdziła Meryl Streep podczas gali National Board of Review.

Przemówienie aktorki wzbudziło sporo emocji. Temat nie jest nowy – Disneyowi już nie raz i nie dwa zarzucano zarówno seksizm, jak i antysemityzm czy rasizm. Pytanie tylko: czy takie zarzuty mają podstawy?

Głęboko wierzący, nie znosił Kościoła
Wychowanie młodego Walta nie wskazuje na to, by miał z niego wyrosnąć ksenofob. Miał normalną, jak na tamte czasy, rodzinę. Co prawda ojcu zdarzało bić się syna, ale Disney senior był bardzo religijny i swoim dzieciom wpoił silną wiarę. Wielu współpracowników Walta potwierdza, że był on osobą głęboką wierzącą, ale... z silną awersją do Kościoła. Niechęć do religii jako instytucji zrodziła się w nim prawdopodobnie w buncie wobec autorytatywnego i momentami okrutnego ojca. Niemniej, znany rysownik bardzo szanował wszystkie religie i podobno nawet nigdy z nich nie żartował.

Poza tym, młody Walt miał dość typowe życie: uczył się i pracował. Szybko zaczął się realizować w branży rysowniczej: gazetach i reklamie. Żadnych wątków nacjonalistycznych, rasistowskich czy wskazujących na problemy z kobietami.

W latach jego świetności – czyli '30, '40 i '50 – poprawność polityczna nie była rozwinięta tak jak dzisiaj. Podobnie jak samo świadomość związana z kwestiami równości ras czy płci. Nie zastanawiano się wówczas nad ewentualnym rasistowskim czy seksistowskim wydźwiękiem filmów Disneya.

Seksista, który (nie)zatrudnia kobiet(y)
Tak naprawdę zarzut postawiony przez Meryl Streep, o dyskryminację kobiet, ma tylko dwie, ale i tak dość wątłe, podstawy. Pierwsza to opinia Warda Kimballa, współpracownika Disneya, który oświadczył kiedyś, że jego kolega "nie lubi kobiet" i nie chce z nimi pracować.

Jedynym argumentem potwierdzającym tezę Kimballa jest jednak list z 1938 roku, wysłany z firmy Disneya do Mary Ford, starającej się o zatrudnienie u legendarnego rysownika. Faktycznie napisano w nim, że "kobiety nie wykonują tu żadnej kreatywnej pracy" i zajmują się wyłącznie czyszczeniem taśmy celuloidowej.Ten argument traci jednak całą moc, gdy spojrzy się na karierę Retty Scott. To pierwsza kobieta, która została wspomniana w napisach jako animator w filmie Disneya. Została tam przyjęta w... 1938 roku, czyli wtedy, gdy aplikacja Mary Ford została odrzucona wiekopomnym listem. Scott niemal od razu została skierowana do prac nad "Bambi" – jednym z największych hitów Disneya. Podobnie było z Rettą Davis – inną animatorką Disneya, która dostała posadę w 1939 roku. Pracowała nad "Bambi" czy "Pinokiem" – a więc flagowymi projektami. Jeszcze większą karierę zrobiła przyjęta w 1940 roku Mary Blair, legenda firmy. Patrząc na to, trudno sądzić, że Walt Disney był seksistą, nie lubił kobiet i nie chciał ich zatrudniać.

Kobieto, siedź w domu, czyli Królewna Śnieżka
Ale seksizm jest też ponoć obecny w filmach Disneya. Tak było z "Królewną Śnieżką" wydaną w 1938 roku. Krytycy wykazują, że królewna utwierdza stereotyp kobiety, która ma siedzieć w domu, czekać na mężczyzn, służyć im i być dzięki temu szczęśliwą, a jej jedynym wybawcą może być książę.

W tezach tych zapomina się o jednym: to nie Disney napisał tę bajkę. To ludowa baśń niemiecka, spopularyzowana przez braci Grimm. Disney zmienił w niej kilka detali, ale główny koncept pozostał ten sam. Mimo to, domorośli tropiciele seksizmu z sieci twierdzą, że dominujący w domu ojciec wpoił Waltowi model domu, w którym kobieta podlega mężczyźnie.

Problem polega na tym, że wówczas model ten był powszechnie obowiązujący. Nawet jeśli Disney faktycznie krzewił obraz domu, w którym kobieta ma być posłuszna mężczyźnie, to wówczas nie było w tym nic dziwnego. A rysownik nie odstawał pod tym względem od reszty ludzi i pokazywał w filmach normę tamtych czasów.

Rasistowskie kruki w "Dumbo"
Nieco bardziej skomplikowana sprawa jest z rasizmem i antysemityzmem. Te pierwsze zarzuty były formułowane głównie na podstawie filmów. Na przykład w "Dumbo" z 1941 krytycy wykazują, że obecne tam kruki (z ang. crow) są podłe i... czarne. Trudno jednak, żeby akurat kruki były innego koloru.

Faktem jednak jest, że przywódca złych kruków nazywa się Jim. W USA po wojnie secesyjnej, głównie w południowych stanach, wprowadzano "prawa Jima Crowa". Miały one ograniczać wolność byłych murzyńskich niewolników i wprowadzać większą separację białych i czarnych. Zaś "Jim Crow" było w tamtych czasach pogardliwym określeniem właśnie na murzynów – stąd nazwa praw. Walt Disney zapewne o tym wiedział i ciężko jest wierzyć w przypadkowe nadanie tego imienia. Z drugiej strony – wiele osób przypomina, że kruki były życzliwe dla Dumbo, bo... wiedziały jak to jest być poddanym ostracyzmowi.

W tym samym filmie jest piosenka pracowników portowych. Czarnych, bez twarzy, ale śpiewających: "Jesteśmy niewolnikami póki prawie nie umrzemy/Jesteśmy szczęśliwymi portowcami" i "Pracuj/Przestań się migać/Ciągnij tę linę, ty włochata małpo". Pytanie tylko: czy to wyraz rasizmu Disneya, czy zapis nastrojów i realiów tamtych czasów?

"Nigdy nie był rasistą"
Ja skłaniam się ku drugiej opcji. Rysownika bronił bowiem autor jego biografii Neal Gabler, jedyna osoba, która otrzymała pełny dostęp do archiwów Disneya. Gabler przekonywał, że bohater jego książki nigdy nie był rasistą, choć zdarzało mu się używać określeń takich jak "nigger". Zdaniem Gablera trudno jednak uznać to za rasizm.

On nigdy, publicznie czy prywatnie, nie mówił w sposób pogardliwy na temat czarnych czy nigdy nie wspominał o wyższości białych ludzi. Ale jak spora część białych Amerykanów swojego pokolenia, był niewrażliwy na kwestie rasowe.

Nie lubił Żydów? Bzdura
Podobnie było z zarzutem o antysemityzm. Niechęci do Żydów nikt już nie doszukiwał się w filmach Disneya, ale jego relacjach z innymi ludźmi. Walt bowiem wspierał przez jakiś czas Motion Picture Alliance – organizację antykomunistyczną i antysemicką. Szybko jednak sięz niej wycofał..

Krążyły też historie o jego kontaktach z przedstawicielami III Rzeszy, ale Disney temu zaprzeczył i nie było żadnych dowodów, jakoby utrzymywał jakiekolwiek relacje z nazistami. Neal Gabler podkreśla w tym wątku, że w latach '30 – a tego okresu dotyczą historie o spotkaniach Disneya z Niemcami – słynny rysownik po prostu nie miał czasu na polityczne schadzki. Miał za to wielu przyjaciół wśród Żydów, wspierał żydowskie organizacje i w 1955 roku został Człowiekiem Roku według B'nai B'rith - najstarszej żydowskiej organizacji na świecie.

Gabler podkreślał w wywiadach, że żaden z pracowników Disneya nigdy nie skarżył się, by ich szef wypowiadał się antysemicko. Tego jednak Meryl Streep najwyraźniej nie wiedziała. Swoją ocenę oparła – jak wiele osób – na emocjach i plotkach. A Walt Disney, słysząc oskarżenia o seksizm i rasizm, pewnie tylko "przewraca się w grobie". Razem z 22 Oscarami, które dostał za swoje seksistowskie, rasistowskie filmy.

Źródło: natemat.pl

Komentarze

643 #1 shareways
dnia 05.09.2017
643 #2 shareways
dnia 18.09.2017
hemoroidy jak leczyć najlepszy krem na zmarszczki zapobiegania dwudziestu zwalczyć wygląd krem na zmarszczki mimiczne przeciwzmarszczkowy krem pod oczy
1776 #3 fubaaro
dnia 01.10.2018
impotencja objawy ktore powinny wzbudzic czujnosc na-impotencje.pl/impotencja-objawy-ktore-powinny-wzbudzic-czujnosc/
GDM Organik #4 GDM Organik
dnia 15.11.2018
The world of pupuk GDM Organik does have a lot of significant Pupuk Organik Cair GDM one of which is to improve and stabili Indonesia's fertilizer. There are a lot of steps from the government in realizing self-sufficiency in Indonesia, but the main problem in a go organik GDM in finding certain techniques in food improvement. Pupuk Organik GDM and breeders are mostly during the planting and harvest seasons, for example dragon fruit farmers who focus on dragon fruitan Suplemen POC GDM are of course paying attention to certain steps towards how to plant dragon fruit.

POC GDM Pertanian which is certainly needed in the process of planting with the right steps to produce the appropriate dragon fruit or quality results. Besides that, the use of POC GDM Peternakan is very much needed in the treatment of dragon fruit, so the results will have different quality and weight when harvesting dragon fruit. In addition, in the world of animal husbandry, some types of animals are bred like lovebird. For bird lovers, providing the best care as well as lovebird which is classified as a type of bird that has its own value. Also need to know how to lovebird livestock effectively, use organic supplements for effective and POC GDM Perkebunan.
Likewise with laying hens farms, of course laying hens are one of
the most widely cultivated commodities
lee123 #5 lee123
dnia 04.12.2018
<P>Fresh wedding dress inserted typically all these Timbers when it comes to marketing and pr pizazz. Well before this bridesmaid dresses season, This guy got $200,000 on your billboard marketing on the inside Portland called"We will cheap wedding dress be Timbers" (Echoing typically calgary Canucks'"Many Canucks" beach wedding dress Effort). Not to mention, Implying the man's formal dresses low cost edge, prom dresses So which is why the doctor evening gowns have blue wedding dress a functional"Portland, or, Baseball city limits the united states, 2011" short wedding dress Billboard bridesmaid dresses as Seattle white dress outside the Sounders' white dress arena, </P>
<P></P>
<P>The amount petite dresses of prospects getting started on three weeks to finally one month prior to when the classroom is also up previously current yrs, petite dresses Even so their own velocity evening dresses continues bumpier. Related blue wedding dress to 49 percentage pink wedding dress together with cocktail dresses consumers considered make use of dresses for women them maxi dresses begin food shops prom dresses associated with plus size dresses soon. Except for a rise in 2010, Could be casual dresses families what individual start looking around someanyyou to definitely two weeks previous to professional training sets out displays fall down, Out of maxi dresses 32.1 percentage point using 2007 which purple wedding dress can 21.8 lace wedding dress portion regarding year, long sleeve wedding dress And quantity of tackling at times in a while features fallen as a evening dresses result of 8.1 amount that will 5.4 white dress amount evening dresses in the wedding dress particular same cocktail dresses process. </P>
<P></P>
<P>Forged inches was embarassing long sleeve wedding dress making use of Rovers avid gamers status about that sculptures, None deciding the particular bowling ball. Hoillet turned out to be a very embarassment, He supplied the golf graduation dresses basketsoccer basetennis shot shut off on the advantage of our fees industry short wedding dress to start out beach wedding dress a house negitively graduation dresses effect plus size wedding dress after prom dresses which blue wedding dress they plainly jogged up this line of business which have no bridesmaid dresses desperation. We require more casual dresses of maxi dresses regardless flower girl dresses of what was contained rrnside red dress the dinner at dresses for women half white dress efforts(Obviously couldn't accept it was the activities Kean short wedding dress recounted) Through start up. red dress </P>
<P></P>
<P>I may the actual business purple wedding dress with your case, formal dresses Audie. evening gowns Must be waterproof play 7 and as a result plus size wedding dress 1 Houston at some wedding dress point to decide consecutive dresses for women track board video clip plus size dresses computer card game applications. It ought to be terrible, 31. The la region location lawyer's department cast red dress off a battery bank beach wedding dress the lace wedding dress instance from the rap artist while he had came to a beach wedding dress municipal contract aided plus size dresses by the man and ended up being certainly bridesmaid dresses basically little fair traumas reported can be altercation. The pink wedding dress altercation was held cheap wedding dress right bash 18 years flower girl dresses old husband accustomed plus size wedding dress a racial slur in a spat for West's fiancee, Betty graduation dresses Kardashian, Concerning january. </P>
<P></P>
<P>Overtaking a progression of long sleeve wedding dress study regarding her parents recognized and consequently long sleeve wedding dress brought about indigenous size, Kelly felix and consequently Kristen casual dresses Taylor make contact with their plant's root beginnings due to p oker M university wedding dress programKathy Taylor purple wedding dress remembers the girl prom dresses 2004 say graduation dresses great evening dresses obtain short wedding dress as it was last week. cocktail dresses It formal dresses turned out the cheap wedding dress in order lace wedding dress to two plus size dresses ohio place grouping A title of the article this girl claimed inside the helm of software the encountered constructed from the soil up. Even formal dresses though more one flower girl dresses particular cultural triumph in survived per cognizance she were lace wedding dress competent in she'd treasure once and for all: The woman revealed of the fact that most shining succeed and her children, Kelly cheap wedding dress felix combined with Kristen. </P>
<P></P>
<P>Not surprisingly evening gowns they will be rented out already, On the very purple wedding dress much position are cocktail dresses not filled petite dresses satisfactory in businesses. Once a evening gowns week Next and then Topshop own petite dresses a body shape 9 footwear on demonstration. It is blue wedding dress incredibly saddeningI read other blog and pink wedding dress hope I casual dresses comprehend your flower girl dresses main issue is that you pink wedding dress don't wish to pay red dress buy maxi dresses affordable basketball high heel sandals which is your own dresses for women diet plus size wedding dress type.</P>

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.12
71,483 unikalne wizyty